Każdej pacjentce posiadającej aktualne ubezpieczenie zdrowotne przysługuje refundacja protezy piersi z której można skorzystać raz na dwa lata a jej wysokość to 350 zł w przypadku protezy jednowarstwowej lub 450 zł w przypadku protezy wielowarstwowej.
Z refundacji protezy piersi lub nakładki modelującej może zatem skorzystać pacjentka po leczeniu raka piersi (po mastektomii, operacji oszczędzającej), osoba z wadami rozwojowymi jak np. Zespół Polanda, jak i asymetrią piersi wynikającą z wad układu kostnego, mięśniowego, gruczołu piersiowego, po karmieniu piersią, a także powstałą poprzez uraz (np. poparzenie w dzieciństwie, wypadek samochodowy).
Podczas wizyty należy poprosić lekarza o wystawienie zlecenia o kodzie Z.01.01.00-proteza piersi. Może ono mieć formę papierową bądź elektroniczną (e-zlecenie). W przypadku leczenia raka piersi pierwsze zlecenia jest na ogół wystawiane przez lekarza prowadzącego, kolejne zlecenia wydawane mogą być przez np. chirurg onkolog, onkolog kliniczny, fizjoterapeuta, specjalista fizjoterapii, rehabilitant, lekarz medycyny rodzinnej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – POZ.