Zapewne większość z Was wie że najbardziej zagrożoną częścią układu kostno-stawowego jest staw skokowy. Leczenie jego jest dosyć trudne, warto więc wiedzieć jak chronić się przed urazami. W dzisiejszym artykule podpowiemy jaki stabilizator stawu skokowego będzie odpowiedni i kiedy należy go stosować. Dowiesz się także, na co zwrócić uwagę przy zakupie stabilizatora.
Często terminu „stabilizator” jako synonimu „ortezy” w kontekście stawu skokowego. Cel jest jeden- ustabilizowanie stawu, poprzez jego częściowe unieruchomienie. Spełnia te same funkcje co gips, jednak duża zaletą jest to że jest od niego lżejszy i bardziej komfortowy. Ortezy nie obciążają nadmiernie kończyny, dzięki czemu szybciej się ona leczy. Stabilizatory stawu skokowego wyróżnia się na podstawie materiałów, z jakich zostały wykonane. Bezszwowe mają formę opaski, neoprenowe zapewniają dobrą wentylację, a siatkowe ułatwiają przepływ powietrza do skóry.
Jednym z takich urazów jest zwichnięcie stawu skokowego- czyli uszkodzenie torebki stawowej i więzadeł. Kolejnym typem urazów jest skręcenie, które można podzielić na trzy stopnie: lekkie naderwanie więzadeł, częściowe zerwanie włókien więzadłowych i całkowite ich zerwanie. Oba urazy objawiają się silnym bólem i obrzękiem stopy. W przypadku złamania, kiedy dochodzi do uszkodzenia goleni, konieczny jest zabieg chirurgiczny.
Wybór stabilizatora stawu skokowego zależy od zaleceń lekarza ,fizjoterapeuty lub pracownika sklepu medycznego ,posiadający wykształcenie medyczne. Nieodpowiednio dobrany stabilizator opóźni rehabilitację i powrót do zdrowia. Dużo zależy też od urazu oraz stopnia aktywności fizycznej, jaką zamierzasz podejmować.
Na co zwrócić więc uwagę przy jego zakupie?
Istotnym aspektem jest z pewnością komfort dlatego najlepiej sprawdzić kilka różnych ortez i wziąć pod uwagę ich sztywność( przy leczeniu skręceń i zwichnięć będą najlepsze). Miękkie ortezy sprawdzą się w przypadku starszych osób ,natomiast u sportowców najlepszy będzie model który zniesie duże przeciążenia i zapewni większą ruchomość podczas aktywności.